Konsultacje, a poradniki

2022-05-16 18:16:21

Konsultacje, a poradniki

Długo się zastanawiałem zanim zdecydowałem się napisać ten tekst i z góry zaznaczam, że jest on moją własną opinią. Mianowicie co jest lepsze w pomaganiu innym ludziom w budowaniu relacji – bezpośrednie konsultacje czy korzystanie z poradników? Z góry zaznaczam, że zdaje sobie sprawę, iż często zależy to od indywidualnych preferencji – jedna osoba woli rozmawiać, drugą osobę rozmowa może krępować i woli w zaciszu po prostu poczytać. Ja jednak skupię się na tym co najważniejsze, czyli co może rzeczywiście pomóc osobom, które są w związku przeżywającym poważny kryzys.

Konsultacje bezpośrednie bazują na interakcji pomiędzy udzielającym konsultacji a osobą, która z nich korzysta. Na bieżąco wyjaśniamy sytuację, analizujemy i podopieczny podejmuje działania w porozumieniu ze mną. Przewagą jest to, że jestem w stanie praktycznie w każdym momencie coś zmienić i dostosować do konkretnej sytuacji. Podopieczny ma skróconą drogę do rozwiązania, którą poznaje dzięki mojemu doświadczeniu. Tak naprawdę dzielę się z nim tym, co wypracowałem przez wiele lat mojej pracy. Nie musi szukać rozwiązania na własną rękę, eksperymentować, popełniać błędy i frustrować się. Na dobrą sprawę ryzyko, że druga osoba, którą chce odzyskać odrzuci jego starania są minimalizowane. Natomiast jest to sposób, który wymaga szczerości, zaangażowania i dużego poświęcenia uwagi z mojej strony. Cały czas zresztą doskonalę i poszerzam moją wiedzę, właśnie po to, aby Wam pomagać rozwiązywać problemy w związku.

Po drugiej stronie barykady mamy poradniki. Owszem ktoś powie, że są tanie. Po pierwsze tani czy drogi to pojęcie względne i nie na tym chciałbym się skupić. Mam na myśli to, że poradniki są dla wszystkich i tak naprawdę dla nikogo. Teoretycznie wiedza w nich zawarta jest, czy też powinna być uniwersalna, aby pomagać wszystkim. A jak dobrze wiemy – każdy przypadek jest inny. Zanim znajdziesz w takim uniwersalnym poradniku rozwiązanie dotyczące Twojej specyficznej sytuacji musisz przebrnąć przez kilkaset stron. Czasem możesz nie znaleźć rozwiązania w ogóle. A czas ucieka i osoba, którą chcesz odzyskać coraz bardziej się od Ciebie oddala. Czy działanie, które podejmiesz będzie skuteczne? Kto rozwieje Twoje rozterki typu: dzwonić czy nie dzwonić? Pisać czy nie pisać? A może wykorzystać technikę braku dostępu? Zresztą uważam ją za jedną z bardziej zawodnych. W poradniku nie uzyskasz odpowiedzi na takie pytania, dotyczące wprost Twojej sytuacji, bo poradnik nie rozmawia, nie analizuje, nie myśli i nie podpowie Ci co masz konkretnie robić tu i teraz.

Oczywiście to jest wyłącznie Twoja decyzja co wybierzesz, aby zbudować szczęśliwy i stabilny związek, naprawić swoją relację, odzyskać byłą, byłego, żonę, męża, dziewczynę, chłopaka – i ja to szanuję. Jeśli jednak stwierdzisz, że potrzebujesz profesjonalnych konsultacji od doświadczonego doradcy, który pomógł już wielu ludziom przez ostatnie kilkanaście lat – wówczas skontaktuj się ze mną – Miłosz Barszczak, pod nr tel 514 506 250.